november 04, 2008

Õpiränne Lõuna-Inglismaal

Plymouth 04.oktoober- 10.oktoober 2008



Koostöös eKutsekooli konsortsiumi haridustehnoloogidega kirjutasime Leonardo da Vinci programmist taotluse õppelähetuseks. Projekt kiideti heaks ja rahastati.
Esimene lähetus viis meid 04.-10.oktoobril Lõuna-Inglismaale Plymouthi, mis on väga kaunis linn mere kaldal. Reis oli pikk ja väsitav - 3 tundi lennusõitu, 40 min rongisõitu ja 5 ja pool tundi bussisõitu. Esimese päeva õhtul, kui sinna jõudsime, olid mõned meist pikast reisist nii väsinud, et heitsid kohe puhkama. Kuid uudishimulikumad tegid väikese tutvumisreisi õhtuses Plymouthi kesklinnas. Mitmed meist käisid mere ääres, sadam on kena oma paljude purjekate ja kindlusega. Merelaht ulatub üsna sügavale linna sisse, päris meie hotelli lähedale. Linnas on palju vaatamisväärsusi, alates vanadest kirikutest, ülikoolist oma 30000 üliõpilasega, lõpetades akvaariumiga.
Teise päeva hommikul (pühapäeval) tutvusime iseseisvalt Plymouthi linnaga. Lõuna ajal toimus esimene kohtumine meid vastuvõtva organisatsiooniga Tellus Group LTD. Pärast lõunat korraldas Tellus Group meile ekskursiooni kohalikku rahvusparki Dartmoor National Park, mille lähedal asub ka Buckland Abbey mõis. Buckland Abbey oli koduks Francis Drake'i perele, kes oli Inglise meresõitja ja esimene inglane, kes laevaga ümber maailma sõitis. Algselt oli siin olnud tsistertslaste klooster, sõna abbey tähistab kloostris olevat kirikut. Koht oli huvitav, armas vana mõis.
Pärast seda sõitsime Dartmoori rahvusparki, kus nägime Inglismaa vanimat kivisilda ja pronksiaja asulakohta mägedes (Grimpspound). Kohtasime oma teel palju pooleldi hulkuvaid lambaid ja tühju mäenõlvu, kus ei kasvanud pea ühtegi puud. Tundus, et lambad olid läbinud elementaared liiklusalased kursused, ei patseerinud keset teed, nagu Eestimaa väiksemates asulates inimesed teevad. Asub see kõik mägedes, siinkandis on Inglismaa kõige kõrgem maastik. Pideva vihmasaju tagajärjel oli maapind väga märg ja vesi pritsis astudes

Kolmanda päeva hommikul tutvustati meile Inglismaa haridussüsteemi, kutsekoolid tegutsevad enamuses nii nagu meil toimib "Õpipoisi" projekt.
Ühendkuningriigi kutseharidussüsteem on paindlik, kutse omandamisel on võimalik valida erinevate haridussuundade kuue kvalifikatsiooni astme vahel. Kõik kutsehariduse pakkujad järgivad valitsuse poolt ette nähtud standardeid. Asutusi, mis jälgivad, koordineerivad ja rahastavad haridust, on mitmeid. Erilist huvi haridustehnoloogidele pakkus Ühendkuningriigi valitsuse poolt toetatav e-õpet ja infoteenuseid pakkuv võrgustik nimega Learndirect. Selle raames pakutakse õppimiseks üle 750 e-kursuse, mida saab kasutada kas oma kodus olles või Learndirecti keskustes, ning infot 500 000 üleriigilise kursuse kohta.
Plymouthis ja selle lähiümbruses paikneb neli Learndirecti keskust, üks muuhulgas asutuses nimega Working Links, mida meilgi oli kavas kolmapäeval külastada. Huvitav on märkida, et Learndirecti keskused ei paikne mitte ainult õppeasutustes, vaid ka (Interneti)kohvikutes – olulisimaks peetakse õppija mugavust ja heaolu! Igas keskuses on võimalik kasutada tuutori abi, kui e-kursusel õppijal peaks mingi probleem tekkima.
Ennelõunasel ajal tutvusime ühe Inglismaa edukama taksofirma TaxiFast koolitussüsteemiga. Võõrustajaettevõte hindab väga kõrgelt täiendkoolitust, mistõttu on nad investeerinud palju just inimeste koolitusse. Lisaks täiendkoolitusele on investeeritud ka tehnoloogiasse - nelja aastaga 5 miljonit inglise naela. Kasutati ainult Microsofti tarkvaralahendusi. Koos töötasid nii dišpetserid kui ka koolitajad. Kõik oli väga hästi organiseeritud, mistõttu on ettevõttest saanud juhtiv taksoettevõtte Inglismaal.


Pärast lõunat külastasime spordikolledžit nimega Sir John Hunt Community Sport College. Tegemist on suure riikliku üldhariduskooliga, kus õpivad erinevas vanuses õpilased väikestest kuni suurteni välja. Koolihoone oli just äsja 4 nädalat tagasi avatud. Mõnel pool käisid alles ehitustööd. Silma torkas õppeklasside väga hea varustatus õppevahenditega, huvitavad arhitektuurilised lahendused. Igas klassis oli interaktiivne tahvel, mida enamus õpetajatest ka tunnis kasutasid. Klasside uksed olid klaasist, nii et kogu tegevus klassis oli nähtav kõigile. Pingid olid paigutatud paljudes klassides ringis, töö toimus enamasti rühmades, kasutati aktiivõppemeetodeid, praktilist tegevust. Mitmetes klassides oli näha ka abiõpetajaid. Mida noorem klass, seda rohkem on klassis õpilasi (20-24), mida vanem klass, seda vähem õpilasi (6-8, maksimaalselt 16). Sir John Hunt Community Sport Collage's õnnestus meil külastada ka tunde. Paaridesse jagunenult käisime erinevates õppetundides. Silma jäi õpilaste väga hea suhtumine nii õpetajasse kui ka koolitöösse. Õpetajad paistsid silma erakordse sõbralikkusega, õpetaja on Inglismaal pigem kaaslane ja teejuht, kes ei anna kala vaid pakub õnge. Ning loomulikult kõik toimus eht-ingasliku viisakusega. Meeldis suhtumine sportimisse koolis, peetakse vajalikuks ka lapse kehalist arengut. Õpilaste huvi sportimise vastu tundus olevat väga suur.

Haridussüsteemis tähtsustatakse lisaks teoreetilistele teadmistele loodusteadustes ja keeleoskusele ka praktilisi oskusi. Põhikooli astmes on ainete nimekirjas ka puutöö, kokandus, disain, elektoonika jne. Juba I haridusastmes tutvustatakse noortele erinevaid elukutseid just eelpoolnimetatud ainete raames. Huvitavana tundus ka kogu kooli ülesehitus. Ühes kooli kompleksis on korraga õppimas nii algkooli, põhikooli kui ka keskkooli õpilased. Lisaks õpivad samas koolis veel ka erivajadusega lapsed ning koolis on õhtused täiendkoolituskursused näiteks teismelistele lapsevanematele. Kõigi kasutada on ühine söökla ja raamatukogu.

Viiendal päeval õnnestus meil näha Inglismaa pikkade traditsioonidega poistekooli Devonport Hight School for Boys. Seal õpivad poisid, kes soovivad hiljem minna edasi õppima kõrgkooli. Kooli pääsevad vaid väljavalitud õpilased. Valik on võimalik teha inseneri- ja keelekallaku vahel. Plymouth´is on üks poiste ja kaks tüdrukute "eliitgümnaasiumi". Koolid on riiklikud, seega tasuta. Konkurss ühele kohale on ca 1:10.
IT tundides tegeldakse programmeerimise ja elektroonikaga. Kasutusel on ka elektroonilised päevikud ja õppematerjali edastamine toimub peamiselt Intraneti kaudu.
Ka selles koolis toonitati meile, et alla 18 aastaste õpilaste pildistamine toimub ainult vanemate loal, järelikult uhket koolivormi kandvat õpilast niisama pildistada ei tohi. Seega - nagu Eestiski. Vaimu värskendamiseks tegeldakse iga päev kehakultuuriga. Hakkas silma õpilaste soov sportida, ei märganud kehalise kasvatuse õpetaja sundimist vaid kõik toimus nagu iseenesest, isegi siis kui õpetajat ei olnud simapiiril.

Kuuendal päeval külastasime veelkord sama kooli ning vaatasime toimuvaid tunde. Keeleõpetuses kasutati väga oskuslikult interaktiivset tahvlit. Tunnid kestavad selles koolis 60 minutit. Õpetaja, kellel on vaba tund, peab olema valmis alati teist õpetajat asendama minema. Koolis on koolivorm ning suurepärased sportimisvõimalused. Õpetajad tundusid väga entusiastlikud, rõõmsad, täis tegevusindu, uhked oma kooli üle. Siin saime kuulda ka seda, et kinnisvarahinnad on eliitkoolide läheduses kõrgemad kui mujal. Kui laps pannakse sellisesse kooli õppima, siis tahavad vanemad, et tema koolitee ei oleks pikk ja kolitakse koolile lähemale, see ajabki hinnad kõrgeks.
Pärastlõunal sõitis osa meie reisiseltskonnast laevaga üle Tamari jõe, jalutas sealsel poolsaarel asuvas pargis ja naases kesklinna tagasi liinibussiga. See poolteisetunnine bussireis piki rannikut ja läbi kenade külakeste oli fantastiline.

Seitsmendal päeval pöördusime koju tagasi. See võttis aega terve pika päeva alates hommikul kella 7-st, Tallinna tagasi jõudsime alles pärast südaööd.

Soovitame kõigil osaleda ja kirjutada projekte, et saada selline suurepärane võimalus ja kogemus vahetult näha ning tutvuda eri riikide haridussüsteemide ja kultuuriga. Alati on midagi, mida endaga kaasa võtta ja järele proovida.
13 haridustehnoloogi ja 2 e-Õppe Arenduskeskuse töötajat moodustasid suurepärase reisiseltskonna.

Tiina Kasuki fotod:

http://picasaweb.google.com/tkasuk/PlymouthiKIk
http://picasaweb.google.com/tkasuk/PlymouthiLoodusJaLinnud