veebruar 22, 2007

Kuidas rakendada haridustehnoloogilisi pädevusi?

Minu arvates peaks iga õpetaja tänases kutsekoolis vastama I taseme haridustehnoloogilistele pädevustele. Selle väljaselgitamiseks võiks olla testimise võimalus. Õpetajal on võimalus iseennast testida.

Mina lisaks I taseme pädevustest -
A.1.6 Esitab oma loomingut, refleksioone ja pädevus-tõendeid e-portfoolio ja/või kodulehe abil
A.1.7 Kogub, säilitab ja süstematiseerib e-õppematerjale.
II taseme pädevusteks. Need on vist küll ainult praegu jõukohased väga vähestele kutsekooli õpetajatele (see on minu isiklik arvamus).

Üleüldse, tegelikult me ju ei tea, mis tasemel meil üldse praegu kutsekoolide õpetajad on?! Eelkõige oleks vaja see välja selgitada, see on heaks platvormiks, kuidas edasi liikuda. Praegu käib ju ennustamine kohvipaksu pealt. Meie koolis on ainult e-õppe aktiivsed kasutajad näiteks 15 % (need kes julgevad ka kaasaegset tehnoloogiat oma ainetunnis kasutada). Umbes 50% on neid, kes enam vähem on asjaga kursis ja 35% ilmselt neid, kellel on veel tublisti vaja koolituda, et saavutada I tase.

Probleemiks on kindlasti ka see, et algajate koolitused on enamuses eKursusena, mis ei ole minu arvates kõige parem lähenemine algajatele. Algajad õpetajad vajavad rohkem “käe hoidmist” ja vahetut suhtlemist koolitajaga. Sellega tekib ka kindlasti suurem soov ja vajadus kasutada kaasaegseid tehnoloogilisi vahendeid oma töös. II taseme koolitusi võiks pakkuda ekursusena. Kindlasti oleks selline viis koolitusest palju efektiivsem.

II taseme pädevustele peaks vastama õpetaja, kes kasutab õppetöös kaasaegseid tehnoloogilisi vahendeid, oskab koostada ja läbi viia ekursuseid.
Tema II taseme pädevusi võiks tunnistada tema eportfoolio, kuhu on kokku kogutud tõendus tema II taseme pädevustust, kus on ka tema eneseanalüüs (selleks võiks siis olla veebileht, ajaveeb, OPAH või mõni muu lahendus). Hea oleks kui pakutaks tsentraalselt välja üht head keskkonda, kus õpetaja saab oma e-portfooliot pidada (keskkond, mis on just portfooliote loomiseks mõeldud). Mulle isiklikult meeldiks Dilapordi sarnane lähenemine.

Need olid minu isiklikud mõtted ning ootan ka teisi haridustehnolooge oma arvamusi avaldama sellel teemal.

Ma teen ettepaneku läbi viia kutsekoolides uuring, mis annab ülevaate õpetajate tasemest haridustehnoloogia valdkonnas. Praegu on valdavalt domineerivaks koolitustel ekursuse loomine, aga võiks olla haridustehnoloogia laiemalt, et õpetaja oskaks oma tundi huvitavamaks, innovatiivsemaks muuta, oskaks kasutada erialaseid õpitarkvarasid, mis toetavad mõtestatud õppimist ja õpetamist, oskaks kasutada kaasaegseid metoodilisi võtteid tunni läbiviimisel ja õppimisel jne… Minu arvates on see väga tähtis, muuta kutsekoolides õppeprotsess innovatiivsemaks. Ka selliseid metoodilisi koolitusi oleks õpetajatel vaja.

Oma mõtted avaldas Varje Tipp,
Pärnumaa kutsehariduskeskuse haridustehnoloog


Veel arvamusi...

Meie siin Põltsamaa Ametikoolis mõtiskleme samuti nende ht pädevuste üle. Olen palunud õpetajatel ise hinnata oma taset, aga see ei ole päris see, mis vaja. Oleks vaja mingit testi või küsimustikku, et selle alusel hinnata.

Meie õpetaja Ene Külanurm osaleb üldainete võrgustikus ja osales Kutsekojas kutseõpetaja kutsestandardi väljatöötamisel.Seal komisjonis olles tal "....tekkis üks mõttekene… Kuna olin Kutsekoja kutseõpetaja kutsestandardi koostamise juures koostajate grupis, oli meil probleem kutseõpetaja IKT alane pädevus. Kinnitatud kutsestandardisse sai sisse kirjutatud, et see on sama kui õpetaja V kutsestandardis. Ka siis oli komisjonis arvamusi, et need nõuded on tavaõpetaja jaoks liiga kõrged. Hetkel neid visuaalselt võrreldes tuleb välja mitmeid erisusi nõuetes. Kas poleks haridustehnoloogidel siin laiem arutlusteema?

Kutsestandard on nende pädevusnõuetega ülimuslik, kas ei peaks haridustehnoloogilised pädevusedki kutsestandardist tulenema? "

See on üks arvamus.

Liia Saatre
Põltsamaa Ametikooli haridustehnoloog

Haridustehnoloogide sündmused

Haridustehnoloogide võrgustiku lehel e-VÕTI portaalis asub pidevalt uuenev nimekiri kõikidest sündmustest, mis haridustehnoloogidele mõeldud: http://portaal.e-uni.ee/e-voti/alamprojektid/vorgud/ht.

veebruar 14, 2007

Sõprades peitub jõud!


Armsad haridustehnoloogid ja kogukonna liikmed!
Kena sõbrapäeva Teile kõigile!
Soovivad: Pärnuma kutsehariduskeskuse e-kad ja haridustehnoloog

veebruar 09, 2007

Aruteluks HT-le!

Kuidas rakendada haridustehnoloogilisi pädevusi kutsekoolis õpetajatele? Oodatud on kõik ettepanekud.
Pädevused leiate siit.

E-learning Conferences Worldwide

Leidsin veebist ühe lehe, kus on kuude kaupa loetletud erinevad e-õppe alased konverentsid, ehk on kellelegi abiks: http://www.conferencealerts.com/elearning.htm.

veebruar 01, 2007

Tagasiside Talvekoolist

Kõige-pealt suur tänu Karinile ja teistele asjaosalistele selle toreda ürituse korraldamise eest! Talvekool oli väga kasulik. Esimene samm nüüd ka videomaailma tehtud:)

Oleks väga vahva kui meie haridustehnoloogide blogindus läheb ka tööle, siis oleme kogu aeg üksteise tegemistega kursis. Kui keegi vajab abi blogi kasutamise kohta, siis olen hea meelega nõus abistama.

Vaatasin koos lastega Talvekoolis tehtud videosid ja nad küsisid, et kas teil sellised koolitused ongi, kus suusatatakse, kelgutatakse ja tehakse nalja:)

Soovin kõigile toredat nädalalõppu ja head klikkamist uutes "seksikates" keskkondades!
Varje

Fotod Jänedalt HT talvekoolist

Pildid meie talvekoolitusest üleval http://picasaweb.google.com/tkasuk/Tk07Janeda

Fotod Jäneda talvekoolist

Haridustehnoloogide talvekoolist Jänedal (30. jaan - 1. veebr 2007) on üleval veidi fotosid aadressil http://www.zone.ee/janeda2007/. Head vaatamist!

Marge ettekanne Jänedal

Talvekool http://123.writeboard.com/76fb6e532f9debaa2/login
Password: TK


Talvekool
Esialgne plaan:
Lühiülevaade sotsiaalsest tarkvarast
Sotsiaalse tarkvara kasutamise võimalused õppetöös
Sotsiaalse tarkvara arkvara kasutamine – rühmatöö
Tagasiside
Lihtne võimalus kodulehe loomiseks – isiklikuks ja meeskonna tööks
Rühmatöö ülesanne:
Sotsiaalset tarkvara kasutades luua erinavaid õpistiile arvestav õppematerjal
(~1A4 lk).
Võite kasutada mõnda täna tutvustamisele mittetulnud tarkvara,
kuid siis peaks andma ka ülevaate antud tarkvara kasutamise
”+” ja ”-” ning põhjenduse, miks just seda tarkvara kasutasite.
Täitke palun küsitlus: eFormularis
http://www.eformular.com/mkusmin/sotsiaalnetarkvara.html
Mõned lingid
Meeskonnatöö vahendid dokumentide redigeerimiseks:writebaord http://writeboard.com/GoogleDocs http://docs.google.com/
Failide üleslaadimise vahendid:
Easy-Share
http://www.easy-share.com/?tbTinypic http://www.tinypic.com/
Flickr http://m.flickr.com/? Flickr http://m.flickr.com/?cb=1169627017
Suhtlemine:videoteade? http://vidime.com/home/?töötoad chattimiseks http://mt.campfirenow.com/login
Järjehoidjad:Furl http://www.furl.net/Delicious http://del.icio.us/
Online päevik:
Chalksite http://chalksite.com/
Comments

http://yousendit.com Failide üleslaadimiseks